يكشنبه بيست و هفتم مرداد 1398 - 2019/Aug/18
logo-samandehi
 

معرفی گروه پژوهشی مطالعات اسلامی بیمه

شکل گیری: گروه پژوهشي مطالعات اسلامي بيمه، از سال 1386با تصویب ساختار پژوهشکده بیمه فعالیت های خود را در جهت تامین نیازهای مطالعاتی صنعت بیمه در حوزه های فقهی و حقوقی، بیمه های اسلامی، تعاونی و متقابل به پیش برده است.

مأموریت : مأموريت اين گروه پژوهشی، انجام مطالعات بنيادي، كاربردي و توسعه‌اي در زمينه‌هاي مباني اسلامي و مسايل فقهي و حقوقي بيمه و رشته‌هاي جديد بيمه‌اي و هم‌چنين مطالعات حقوقی و مقرراتی در صنعت بیمه است. چشم انداز فعاليت‌هاي اين گروه، تبديل شدن به يك مرجع علمي و پژوهشي معتبر در سطح كشور، در زمینه مطالعات فقهی و حقوقی بیمه مي‌باشد. لذا تلاش می‌کند تا با بهره برداری از توان علمی و پژوهشی اعضای هیات علمی و کارشناسان خود و مديريت و حمایت از فعاليت‌هاي تحقيقاتي و تجارب علمی اندیشمندان، خبرگان و صاحب نظران صنعت بيمه و جامعه دانشگاهي، نقش خود را در تحقق اهداف و رسيدن به چشم انداز مورد نظر ايفا نمايد.

مهمترین حوزه هاي مطالعاتی مرتبط: بررسی مبانی نظری و تجارب عملی انواع بیمه های اسلامی، چالش های فقهی و حقوقی صنعت بیمه و انواع فعالیت های بیمه گری و ارایه پیشنهاد برای شیوه رفع آنها، حقوق بیمه در رویه قضایی، مستندسازی تجارب بیمه ای و مدیریت دانش در صنعت بیمه کشور (با توجه به ماهیت اسلامی آن)، و سایر مطالعات و پژوهش های فقهی، حقوقی و مقرراتی مورد نیاز صنعت بیمه و نهاد ناظر حسب مورد.


 

بازگشت

 





  
کلیه حقوق این پايگاه متعلق به پژوهشكده بيمه وابسته به بیمه مرکزی جمهوري اسلامي ايران بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است