• ساعت : ۱۷:۳۱:۳۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ 
  • کد خبر : ۳۲۳۱
رییس پژوهشكدۀ بیمه در كنفرانس خبری همایش بیمه و توسعه
رشد بیمه، برغم شرایط تحریم و رکود قابل قبول است

دکترحمید کردبچه، رییس پژوهشکدۀ بیمه، امروز در نشست خبری بیست و ششمین همایش بیمه و توسعه گفت: بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه، با موضوع «افزایش ضریب نفوذ بیمه؛ چالشها و راهکارها» در دو روز ۱۲ و ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸ و در دو بخش نشستهای علمی و نشستهای عمومی صنعت بیمه برگزار میشود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکدۀ بیمه، دکتر کردبچه اظهار داشت: نشست‌های علمی در روز دوازدهم آذر ماه جاری ساعت ۸ الی ۱۶ در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه الزهرا (س) و با حضور رییس کل و اعضای هیات عامل و مدیران بیمه مرکزی، دبیرکل و هیات رییسه سندیکای بیمه‌گران ایران، مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت‌های بیمه، روسای انجمن‌های صنعت بیمه، محققین و استادان پژوهشکده، صنعت بیمه و دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

دکترکردبچه افزود: در روز نخست همایش، مجموع مطالعات و مقالات مورد تایید در کمیته علمی در قالب ۹ پنل تخصصی ارائه و بررسی خواهد شد. اعضای این پنل‌ها متشکل از اعضای هیات عامل بیمه مرکزی، مدیران و صاحبنظران صنعت بیمه، استادان و پژوهشگران دانشگاه و پژوهشکده بیمه هستند.

رییس پژوهشکده بیمه خاطرنشان کرد: در روز نشست‌های علمی، پنل‌های تخصصی موضوعات «ضریب نفوذ بیمه، حقایق و واقعیت‌های آماری»، «نقش فرهنگ در ضریب نفوذ بیمه»، «نقش محرک‌های انگیزشی، بازاریابی و رضایت‌مندی مشتریان در ضریب نفوذ بیمه»، «نقش قیمت تمام شده، سیاست‌های قیمتی و خدمات پس ازفروش بر ضریب نفوذ بیمه»، «محصولات بیمه‌ای، نیازسنجی و انطباق محصولات بیمه‌ای با نیازهای مشتری- بیمه‌های اموال و مسئولیت»، «محصولات بیمه‌ای، نیازسنجی و انطباق محصولات بیمه‌ای با نیازهای مشتری- بیمه‌های اشخاص»، «نقش ساختار بازار و نهادها در ضریب نفوذ بیمه»، «نقش توسعه برون مرزی، ارتباطات بین‌المللی و رونق تولید در ضریب نفوذ بیمه»، «نقش فناوری اطلاعات در ضریب نفوذ بیمه» را بررسی خواهد کرد.

وی ادامه داد: نشست‌های صنعت، در سیزدهم آذر ماه، ساعت ۸ الی ۱۷:۳۰ در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود. برنامه صبح همایش طبق روال سالانه در بخش نخست به سخنرانی مقامات عالیرتبه و معرفی چهرۀ ماندگار سال ۱۳۹۸ صنعت بیمه اختصاص دارد و در بخش دوم گزارشی از حقایق آماری ضریب نفوذ بیمه ارائه خواهد شد.


رییس پژوهشکده تصریح کرد: برای اولین بار در همایش سال جاری، برنامه‌های ویژه‌ای برای طرح و بررسی موضوعات حرفه‌ای و فنی صنعت بیمه در قالب ۸ پنل حرفه‌ای در بعدازظهر روز دوم همایش در نظر گرفته شده است. برنامه‌ریزی محتوایی و اجرایی این پنل‌ها توسط سندیکای بیمه‌گران و انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه صورت گرفته است.


دکتر کرد بچه همچنین اظهار داشت: پنل های تحت مدیریت سندیکای بیمه گران ایران در قالب موضوعاتی مانند: «شبکه فروش و چالش‌های آن در توسعه بیمه و ضریب نفوذ بیمه؛ نمایندگان شرکت‌های بیمه»، «شبکه فروش و چالش‌های آن در توسعه بیمه و ضریب نفوذ بیمه؛ شبکه کارگزاری بیمه»، «فرصت ها و چالش‌های توسعه بیمه زندگی و افزایش ضریب نفوذ»، «ارزیابی ریسک، خسارت و اکچوئری در بیمه»برنامه ریزی شده است.


رییس پژوهشکده بیمه ادامه داد: همچنین پنل‌های تحت مدیریت انجمن حرفه‌ای به موضوعاتی مانند، «تحول دیجیتال و افزایش ضریب نفوذ بیمه»، «اصلاح ساختار و افزایش ضریب نفوذ بیمه»، «حفظ حقوق بیمه‌گذاران عامل افزایش ضریب نفوذ»، «نوآوری فنی و افزایش ضریب نفوذ بیمه»اختصاص دارد.

وی در این نشت مطبوعاتی به هدف گذاری ضریب نفوذ 7 درصدی اشاره کرد و گفت در طول یک دهه گذشته ضریب نفوذ بیمه از حدود 1،2 به 2.38 در سال 1397رسیده است؛ یعنی حدودا 1.2 واحد درصد و یا از رشد سالانه حدود 8 درصد برخوردار بوده است. اگر توجه کنیم که در طول دوره مذکور به سبب شرایط نسبتاً رکودی اقتصاد کشور، تولید ناخالص داخلی حقیقی سالانه حدود 1 درصد رشد داشته است، رشد سالانه 8 درصدی ضریب نفوذ بیمه، بیانگر عملکرد خوب بخش بیمه در اقتصاد کشور در این دوره بوده است. 

 

رئیس پژوهشکده همچنین اشاره کرد البته مقایسه ضریب نفوذ بیمه کشور با میانگین جهانی که حدود 6 درصد است و یا مقایسه آن با  کشورهایی مانند کره جنوبی که حدود 12 درصد است، نشان دهنده وضعیت نه چندان رضایت بخش و البته، ظرفیت بهبود بالقوه عظیمی است که در صنعت بیمه کشور وجود دارد. بنابراین، به رغم موفقیت‌های اخیر، صنعت بیمه کشور برای رسیدن به موقعیت شایسته‌ای که همتایان آن در کشورهای پیشرفته جهان و منطقه دارند، مسیری طولانی و سخت را در پیش دارد. در حقیقت، با فرض تداوم نرخ رشد سالانه یک دهه گذشته‌ی ضریب نفوذ، تحقق هدف برنامه ششم، که رسیدن به ضریب نفوذ 7 درصدی در سال 1400 است، امکان پذیر نخواهد بود و این ضریب در پایان سال 1400 حداکثر 2.7 خواهد بود. به عبارت دیگر، صنعت بیمه اگر بخواهد بر اساس الگوی رشد یک دهه قبل خود حرکت کند، برای رسیدن به میانگین عملکرد جهانی و هدف 7 درصدی ضریب نفوذ، باید حداقل 15 سال منتظر بماند! 

دکتر کردبچه در پاسخ به سوالی در مورد نقش بیمه های زندگی گفت: توجه به بیمه های زندگی که هم اکنون سهم 14.5 درصدی از پورتفوی صنعت بیمه را دارد یکی از راهکارهای مهم مورد توجه بیمه مرکزی است که بر اساس برنامه ششم باید سهم 50 درصدی از پورتفوی صنعت پیدا نماید.

وی همچنین تاکید کرد شرایط تورمی و بی ثباتی که در چند سال گذشته در روند و نوسانات نرخ تورم و نرخ ارز داشته ایم، باعث ضعف عملکرد ماهیت سرمایه گذاری بیمه های زندگی  در مقایسه با کارکرد بیمه ای آن شده است، که این مسئله گسترش بیمه های زندگی در کشور را با مشکل مواجه کرده است لذا به سبب این شرایط باید تلاش بیشتری در ایجاد جذابیت بیمه ای در این نوع بیمه ها نمود.

رییس پژوهشکده بیمه همچنین اوراق بهادار سازی و توجه به ابزارها و فن آوری های نوین و توسعه پوشش های بیمه ای حوادث طبیعی از طریق شروع به کار صندوق حوادث طبیعی را از جمله راه کارهای کمک به رشد توسعه صنعت بیمه در کشور نمود و در این رابطه اشاره کرد امیدوارم بر اساس نتایج حاصله از نشستهای روز دوازدهم و نشستهای فنی و کارشناسی روز سیزدهم بتوانیم توصیه های دقیق سیاستی در این خصوص در اختیار سیاستگذاران قرار دهیم.

دکتر کردبچه در پاسخ به سوال از برنامه های پژوهشی در باره حوادث طبیعی گفت پژوهشکده از گذشته به این موضوع توجه داشته و دو پروژه ارزشمند در دوره جناب اقای دکتر صفری رئیس قبلی طراحی و در دست اجرا است. او با تاکید بر این که بحث تغییرات اقلیمی از مباحث روز صنعت بیمه در سطح جهانی است به طراحی میزی برای تمرکز بر این موضوع در پژوهشکده اشاره نمود.

دکتر کردبچه تاکید کرد: پژوهشکده بیمه در حوزه ارائه برنامه کمبود بودجه ندارد. محدودیت مالی در تمام شرکت‌ها وجود دارد اما معتقدم محدودیت مالی مانعی برای رشد نیست.

وی در خصوص رابطه پژوهشکده با صنعت بیمه به استراتژی پژوهشکده که حضور فعال در صنعت و حضور فعال صنعت در پژوهشکده است اشاره نمود و  به برنامه های مختلف برای استفاده از توانمندی های صنعت بیمه در برنامه های پژوهشی پژوهشکده تاکید کرد.

همچنین در پاسخ به سوالی که آیا نیاز صنعت مستلزم ایجاد یک پژوهشگاه نیست و اینکه آیا پژوهشکده یک نهاد علمی است  اشاره نمود که پژوهشکده زیر نظر و بر اساس چارچوب های  وزارت علوم فعالیت می کند و وظیفه آن ارائه خدمات مطالعاتی و پژوهشی به بیمه مرکزی و صنعت بیمه است که در تاریخ عملکرد 11 ساله خود در انجام این وظیفه موفق بوده است. البته وضعیت فعلی می‌تواند با اصلاحاتی پاسخگوی نیازها باشد اما اگر ضرورت یافت امکان ایجاد پژوهشکدهای دیگر و یک پژوهشگاه قابل بررسی است.

کردبچه رئیس پژوهشکده در پاسخ به نارسایی های که در وضعیت آموزش صنعت مشاهده می شود اشاره نمود که این ناشی از عدم وجود یک نهاد متولی سیاستگذاری و اجرای امور آموزشی بیمه در پیگیری آموزش های دانشگاهی و چه در طراحی و اجرای آموزشهای مختلف مورد نیاز در صنعت است. در حالیکه صنایع دیگر مانند صنعت بانکی با  برخورداری از نهادهایی مانند موسسه بانکداری و مرکز آموزش منابع انسانی دروس بانک مرکزی تجربه و عملکرد خوبی در این خصوص دارند. وی  اشاره نمود بر اساس ماموریتی که ریاست محترم کل بیمه مرکزی به پژوهشکده داده بررسی و اصلاح این نقیصه در حال انجام است.

دکتر کرد بچه درباره برنامه های فرهنگسازی به توجه وِیژه بیمه مرکزی به توسعه آموزشهای عمومی بیمه هم در سطح مدارس و هم از طریق رسانه های جمعی و اجتماعی اشاره نمود و آن را یکی از اقدامات مهم و ضروری مورد توجه پژوهشکده دانست.

 

همچنین در پاسخ به معرفی برنامه های پژوهشی پژوهشکده اشاره نمود اگرچه پژوهشکده فعالیتها پژوهشی بسیار مفیدی در حوزه های مختلف داشته است که تداوم آنها مورد توجه است اما برخی از زمینه ها که تاکنون مورد توجه نبوده و امروز مورد نیاز است در برنامه های جدید مورد توجه قرار گرفته اند از جمله توجه به مطالعات اجتماعی بیمه، مطالعات اقتصاد رفتاری و سازماندهی صنعتی و تمرکز بر علم داده.

رئیس پژوهشکده در  پایان بیان کرد: امسال یک نفر را به عنوان چهره ماندگار صنعت بیمه که با مشارکت صنعت انتخاب شده است در حضور مقامات ارشد اقتصادی کشور معرفی و تقدیر خواهد شد.

 

امتیاز :  ۳.۵۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها

    پژوهشکده بیمه
    V5.6.0.0