پنجشنبه بيست و سوم آبان 1398 - 2019/Nov/14
logo-samandehi
مروری بر مفهوم رگ تگ
خلاصه مدیریتی

هرچند که تا مدت‌ها قبل قانون مور در صنعت فناوری دارای اهمیت بسیاری بود لکن امروزه دقیقا مشابه با قانون فوق، می‌توان به صورت تمثیلی به قانونی با نام `Law`s Law در حوزه مقررات و قانون گذاری اشاره نمود. هدف از این نامگذاری نشان دادن افزایش روزافزون قوانین و مقررات در صنایع مالی و به ویژه پس از بحران مالی جهانی سال 2008 می‌باشد. پس از بحران مالی جهان در سال 2008، قوانین بسیار سخت گیرانه‌ای در فرآیندها و جریان‌های کاری در دنیای مالی وضع گردید. به جهت انطباق با چنین قوانین سخت گیرانه‌ای، نه تنها نهادها و سازمان‌های مقررات‌گذار، که سازمان‌ها نیز می‌بایست دارای بینشی بسیار دقیق، با جزئیات بسیار و یا حتی دقیقه‌ای نسبت به داده‌ها و اطلاعات باشند تابتوانند هرچه بهتر خود را با حجم بالایی از قوانین تطبیق دهند. به طور مثال تنها قانون MFID2 در حدود 170 هزار صفحه است. با این حجم از قوانین سوال اینجا است که چگونه یک سازمان قادر خواهد بود تا تمامی این قوانین و مقررات را مطالعه، تجزیه و تحلیل و از آن مهم‌تر در مدل های کسب و کار خود پیاده سازی نماید.
در چنین شرایطی اینگونه به نظر می‌رسد که قوانین جدید به مثابه یک تهدید جدی برای مدل‌های کسب و کار سنتی مورد استفاده توسط سازمان‌ها باشند چرا که در صورت عدم رعایت قوانین، شرکت‌ها و نهادهای مالی ملزم به پرداخت جریمه‌های هنگفتی خواهند بود. طبق گزارش تامسون رویترز در سال 2016، هزینه سالانه برای شرکت‌های مالی برای انطباق در حدود 7 بیلیون دلار است که با نرخ رشد سالانه ترکیبی 18 درصد در حال افزایش است. تنها راه برای غلبه بر این حجم از تغییرات‌، پیدا نمودن روشی جهت خودکار سازی فرآیندها و تغییر در رویه‌ها است.
در راستای حل معضلات فوق، این بار نیز فناوری وارد کارزار رقابت گشته و به ارائه مفهومی جدید با نام رگ‌تک پرداخته است. رگ‌تک فضایی تکنولوژی محور است که با استفاده از فناوری‌های نوین سعی در ارائه راه حل‌هایی به جهت رفع موانع مقررات‌گذاری و انطباق با نیازمندی‌های قانونی دارد. افزایش سرعت و خودکار سازی امور و فرآیندها در فضای رگ‌تک، دو مورد از موضوعاتی هستند که به بهره وری بیشتر سازمان‌ها در محیط‌های نظارتی پیچیده امروزی کمک شایانی می‌نمایند. از سوی دیگر در واقع رگ‌تک، نقش مهمی در خودکار سازی وظایف انطباقی داشته و از این رو به کاهش ریسک‌های نهادهای مالی کمک شایانی می‌نماید.

رگ‌تک به عنوان یک مفهوم برافکن، ساختار خدمات مالی فعلی را از طریق استفاده از فناوری‌های نوآورانه تغییر داده و با استفاده از فناوری‌های نوآور بوجود آمده است تا ماهیت تطبیق با مقررات را تغییر دهد. از جمله اهداف رگ‌تک حفظ انطباق در پایین‌ترین سطح هزینه‌ای ممکن، بهبود بهره‌وری و شفافیت و همچنین ساده‌سازی و مدیریت داده به جهت مدیریت موثر ریسک در سازمان‌ها است. از سوی دیگر طبق تحقیقات بعمل آمده میزان سرمایه‌گذاری در حوزه رگ‌تک با نرخ رشد مرکب سالیانه 10.8 درصد در بازه زمانی 2014 تا 2017، به بیش از 1.04 بیلیون دلار در سال 2017 رسیده است.
از این روی برخی کشورها و مناطق در جهان به جهت استفاده از مدل‌های کسب و کار مبتنی بر رگ‌تک از مدت‌ها قبل فعالیت خود را آغاز نموده‌اند. اروپا از جمله این مناطق است که طبق برخی از پژوهش‌های بعمل آمده بیش از 60 استارتاپ در این منطقه، بر حوزه رگ‌تک در خدمات مالی متمرکز می‌باشند. موسسهEY در سال 2015 اعلام نمود که پذیرش رگ‌تک در کوتاه مدت موجب دست‌یابی به مزایایی نظیر بهبود بهره‌وری عملیاتی و کاهش هزینه‌ها گشته و در بلند مدت نیز مزایایی نظیر کاهش هزینه‌های انطباق بوسیله ساده‌سازی و استانداردسازی رویه‌های انطباق، استفاده از راه حل‌های پایدار و مقیاس پذیر و یا استفاده از راه حل‌های پایدار و مقیاس پذیر و بهبود تجارب را با خود به همراه دارد.
علی‌رغم مزایای حائز اهمیت رگ‌تک می‌بایست توجه نمود که رگ‌تک یک نوش دارو برای تمامی چالش‌های مرتبط با موضوعاتی نظیر انطباق و یا حتی حاکمیت شرکتی نیست چرا که به طور مثال و در ساده‌ترین حالت به جهت اجرای چنین پروژه‌هایی، موانع بسیاری از جمله موانع زیرساخت و تجهیزات، موانع قانونی، کمبود نیروی متخصص وجود دارد که هر کدام از موضوعات فوق می‌توانند به رغم صرف هزینه‌های بالا خود به تنهایی از علل شکست پروژه محسوب گشته و پیامدهای منفی بیشماری را برای سازمان با خود به همراه داشته باشند.
لازم به ذکر است که همچون رقابت در فضای فین‌تک‌ها، در محیط رگ‌تک نیز بانک‌ها از شرکت‌های بیمه‌ای جلوتر بوده و سرمایه‌گذاری در این بخش را از سال‌ها قبل آغاز نموده‌اند لکن امروزه به دلیل اهمیت و گسترش رو به رشد رگ‌تک، این موضوع برای نهادهای بیمه‌گر سنتی به ویژه سازمان‌هایی با فعالیت‌های بین‌المللی حائز اهمیت گشته است. لذا هدف از این مستند در گام نخست مروری بر مفاهیم اصلی و پایه‌ای رگ‌تک است. به رغم پیشتازی بانک‌ها نسبت به بیمه‌ها در این فضا، سعی گردیده است تا با بیان مثال‌های گوناگون به اهمیت موضوع رگ‌تک در صنایع بیمه‌ای نیز تا حد امکان پرداخته شود.دریافت فایل تصویری طرح (حجم : 3.01 مگابايت)
دریافت کامل فایل طرح در قالب PDF (حجم : 3.77 مگابايت)


این طرح تاکنون: 910مرتبه دانلود شده است.
 بازگشت

  
کلیه حقوق این پايگاه متعلق به پژوهشكده بيمه وابسته به بیمه مرکزی جمهوري اسلامي ايران بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است