چهارشنبه بيست و هفتم شهريور 1398 - 2019/Sep/18
logo-samandehi

اخبار

نمايش کليه اخبار  عمومي  اخبار جهان  اخبار ايران  صنعت بیمه  کتاب  نشریه  طرح پژوهشی 

نتايج طرح پژوهشی مطالعه فرم‌های پیشنهاد مشورتی در بیمه‌های آتش سوزی اعلام شد

طرح پژوهشي " مطالعه فرم‌های پیشنهاد مشورتی در بیمه‌های آتش سوزی" توسط گروه پژوهشی بیمه‌های اموال و مسئولیت پژوهشکده بیمه در بازه زماني زمستان 94 به اجرا درآمد.
به گزارش روابط عمومي پژوهشكده بيمه، اين طرح كه از طرح‌های تفویض شده از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مي‌باشد، با هدف ارائه مشورت به بیمه‌گران کشور به منظور تنظیم فرم پیشنهاد متناسب با پوشش‌هایی که در شرکت خود عرضه می‌نمایند، انجام شده است.
بر اساس اين گزارش، طرح پژوهشی حاضر با نگاهی به تجارب جهانی 10 کشور جهان شامل ايالات‌متحده‌آمريكا، كانادا، انگلستان، آلمان، فرانسه، ايتاليا، ترکیه، ژاپن، هند و امارات متحده عربی و بررسی مبانی نظری، عوامل و مؤلفه‌های مؤثر در نرخ‌گذاری بیمه‌های آتش‌سوزی را در ده گروه مهم شامل ويژگي‌هاي ساختمان، ماشین‌آلات، فعالیت‌های تولیدی و صنعتی، تأسیسات، مایعات قابل اشتعال، مخازن مایعات قابل اشتعال، مدیریت ریسک، تجهیزات و امکانات ایمنی، انبارها و سوابق خسارتی گذشته، شناسایی و طبقه‌بندی نموده است. البته هم‌اكنون شرکت‌هاي بيمه در اقصي نقاط دنيا، حق‌بيمه آتش‌سوزی را علاوه بر موارد ذكر شده با در نظر گرفتن ساير هزينه‌هاي اداري، دفتري، كارمزد شبکه فروش و ... تعيين مي‌نمايند.
این در حالی است که با مطالعه نحوه نرخ‌گذاری بیمه آتش‌سوزی در ایران در می یابیم که متغیرهای اندکی در نرخ‌گذاری لحاظ می‌شوند و بسیاری از متغیرهای مهم در محاسبات مدنظر قرار نمی‌گیرند. به عنوان مثال در‌حال‌حاضر ریسک‌های شناسایی‌شده در بیمه آتش‌سوزی کشور در بخش ساختمان عمدتاً شامل: آدرس محل مورد بیمه، قدمت بنا، نوع سازه، کیفیت مصالح دیوارها و سقف‌ها و کف‌ها، تعداد طبقات، نزدیکترین ایستگاه آتش‌نشانی و امکان ورود آتش‌نشانی به محل مورد بیمه مي‌باشد. در حالی که در سایر کشورهای دنیا، ریسک‌های شناسایی‌شده در بخش ساختمان مشتمل بر نوع سازه، سقف، دیوارها، کف، قدمت، ارتفاع ساختمان، وضعیت تعمیرات، وضعیت بام، وضعیت تهویه، فاصله نزدیکترین ایستگاه آتش‌نشانی، شیب زمین در محل مورد بیمه، زیرساخت جاده‌ای، موقعیت قرار گرفتن ساختمان‌ها و تراکم آنها نسبت به یکدیگر، ریسک اماکن همجوار با مورد بیمه، سطوح نازک‌کاری ساختمان، سطوح باز ساختمان، نوع فعالیت و میزان بار حریق نيز می‌باشند.
اين گزارش مي افزايد: هم اکنون در ایران بیمه آتش سوزی به طور متداول در 3 بخش واحدهای صنعتی، منازل مسکونی و واحدهای غیرصنعتی و انبارها طبقه‌بندی می‌شود و فرم‌های پیشنهاد در‌نظر گرفته‌شده برای واحدهای غیرصنعتی و انبارها مشابه یکدیگر بوده، ولی از لحاظ ریسک، در انبارها ریسک‌هایی وجود دارد که در واحدهای غیرصنعتی این ریسک‌ها وجود ندارد لذا یکی دیگر از نتایج اين طرح پژوهشي به‌کارگیری فرم‌های پیشنهاد بیمه‌های آتش‌سوزی در 4 بخش به تفکیک مراکز صنعتی، مراکز غیرصنعتی، منازل مسکونی و انبارها می‌باشد.
گفتني است طرح ياد شده در نشستي با حضور نمایندگانی از حوزه های مدیریت کل نظارت فنی، دفتر فنی بیمه مرکزی ج.ا.ا و سندیکای بیمه‌گران ایران، انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه ، شرکت‌های بیمه، کارشناسان مستقل و پژوهشگران پژوهشکده بیمه ارائه گردیده است.
علاقه‌مندان برای دسترسی به متن کامل گزارش مي‌توانند به منوی "گزارش طرح‍های پژوهشی" در وب سايت پژوهشكده بيمه مراجعه فرمایند.نوشته شده در 1395/2/5 گروه خبر : طرح پژوهشی
تعداد مشاهده اين صفحه : 1424 بار
کد خبر : 1031
[نمايش نسخه قابل چاپ اين خبر]    [ارسال براي دوستان]
  جديدترين اخبار  جستجو آرشيو اخبار

  
کلیه حقوق این پايگاه متعلق به پژوهشكده بيمه وابسته به بیمه مرکزی جمهوري اسلامي ايران بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است