• ساعت : ۱۳:۵۵:۲۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ 
  • کد خبر : ۴۶۹۲
مروری بر تصادفات موتورسواران و نحوه رانندگی ایمن
از آن‌جا که علت اصلی بسیاری از تصادفات ترافیکی عامل انسانی است، تخفیف عدم خسارت و راننده‌محور شدن بیمه‌نامه‌های شخص ثالث می‌تواند به عنوان تشویقی برای رانندگان محتاط و خوش‌سابقه، در کاهش تصادفات موتورسواران مؤثر باشد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیمه، با توجه به آمار بالای تصادفات موتورسواران و کم بودن ضریب نفوذ بیمه بین آن‌ها، انجام پژوهشی در خصوص تحلیل تصادفات موتورسواران ضرورت داشته لذا گزارش پژوهشی «مروری بر تصادفات موتورسواران و نحوه رانندگی ایمن» با رویکردی کاربردی و با بهره‌گیری از آمار مربوط به خصوصیات موتورسیکلت‌ها، موتورسواران و تصادفات آن‌ها، به تحلیل‌ آثار خصوصیات موتورسواران بر تصادفات موتورسیکلت‌ها پرداخته است.
در گزارش حاضر ضمن تبیین مهمترین قوانین مربوط به موتورسیکلت و عوامل تأثیرگذار در بروز تصادفات آن، به راه‌های پیشگیری از حوادث تصادفات موتور سیکلت، ماهیت تصادفات شامل موتورسیکلت در جاده‌ها، برنامه عملیاتی ارتقاء ایمنی کاربران موتورسیکلت و شیوه‌های پیشگیری از تصادفات موتورسیکلت‌سواران اشاره شده و دیدگاه‌های نظری مربوط به رفتار موتورسواران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
بر اساس یافته‌های این پژوهش، اکثر تصادفات در استان‌های پرجمعیت و به ترتیب در تهران، اصفهان و خراسان رخ داده و استان قم با اختلاف نسبت به دیگر استان‌ها، خطرناک‌ترین وضعیت را از لحاظ موتورسواران دارد. درصد قابل توجهی از تصادفات، ناشی از نقض عمدی قوانین توسط موتورسواران است. به علاوه اکثر موتورسوارانی که دچار تصادف شده‌اند در بازه سنی 23 تا 28 سال قرار داشته و موتورسوارانی که به تازگی گواهینامه گرفته‌اند بیش از سایرین دچار تصادف می‌شوند. ضمن آن که اکثر تصادفات در راه‌های درون‌شهری و راه‌های اصلی رخ می‌دهد.
این گزارش می‌افزاید، فرهنگ‌سازی برای تشویق موتورسواران به رعایت حق‌تقدم و سرعت مجاز، هماهنگی با شهرداری‌ها به منظور رفع موانع دید در معابر شهری، توسعه اقدامات ایمنی در راه‌های شهری و راه‌های اصلی و رفع نقص علائم افقی و عمودی و بهبود عرض معابر از مواردی است که به کاهش تصادفات موتورسواران کمک خواهد کرد.
علاقه‌مندان جهت مشاهده و دریافت متن کامل این گزارش می‌توانند به وب‌سایت پژوهشکده بیمه به نشانی http://www.irc.ac.ir/fa-IR/Irc/4946/Articles/view/14643/1291/مراجعه فرمایند.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    پژوهشکده بیمه
    6.0.0.0
    V6.0.0.0