• ساعت : ۱۲:۳۵:۵۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۱/۰۷ 
  • کد خبر : ۴۷۱۱
انتشار كتاب نظریه ریسك در بیمه‌های غیرزندگی
نظریه ریسک از ابزارهای مهم یک بیم‌سنج در حوزه بیمه‌های غیرزندگی بوده و قیمت‌گذاری، طراحی و ارزیابی یک محصول بیمه غیرزندگی، بدون استفاده از علم نظریه ریسک غیرممکن می‌باشد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیمه، کتاب «نظریه ریسک در بیمه‌های غیرزندگی» نوشته دکتر امیرتیمور پاینده نجف‌آبادی توسط پژوهشکده بیمه منتشر شده است. این کتاب علاوه بر آموزش بخش‌های مختلف نظریه ریسک، با ارائه پروژه‌های کاربردی سعی دارد ذهن خواننده را درگیر چگونگی به‌کارگیری مفاهیم فراگرفته شده، در عمل کند.
کتاب حاضر مستمل بر 9 فصل بوده و فصل اول آن، به ارائه برخی از مفاهیم مقدماتی و پیش‌نیاز سایر فصل‌ها اختصاص یافته است. در فصل دوم به معرفی نظریه مطلوبیت که در طراحی و ارزیابی یک سیستم بیمه‌ای کاربرد وسیعی دارد پرداخته شده و ضمن معرفی اصول کلی قیمت‌گذاری با دو رویکرد کلاسیک در فصل سوم تلاش شده است با ارائه ابزارهای ثانویه(نظیر استواری)، چگونگی انتخاب یک روش قیمت‌گذاری درست مورد مطالعه قرار گیرد.
فصل چهارم به معرفی رویکرد باورمندی در مسئله قیمت‌گذاری و ارائه نگرش‌های غالب به این نظریه به صورت دقیق می‌پردازد و در فصل پنجم طراحی، ارزیابی و مقایسه بیمه‌های اتکائی انجام شده است. بیمه‌های مربوط به اتومبیل معمولا در قالب سیستم‌های پاداش جریمه ارائه می‌شوند و چگونگی طراحی، ارزیابی و مقایسه این سیستم‌ها در فصل ششم مورد آموزش قرار می‌گیرند. سنجه‌های ریسک و رویکردهای محاسبه ارزش در معرض ریسک و آزمون‌های مربوط به آن نیز در فصل هفتم مورد توجه قرار گرفته است.
احتمال ورشکستگی در افق‌های زمانی کوتاه‌مدت و بلندمدت به همراه روش‌های محاسبه دقیق و تقریبی آن در فصل هشتم ارائه شده و فصل نهم به چگونگی پیشگویی ذخایر خسارت‌های معوق با رویکردهای قطعی و تصادفی می‌پردازد. نهایتا در یک پیوست نسبتا مفصل، چگونگی استفاده از نرم‌افزار  Rو بسته‌های بیم‌سنجی آن شرح داده شده است.
علاقه‌مندان برای تهیه کتاب « نظریه ریسک در بیمه‌های غیرزندگی» می‌توانند به فروشگاه کتاب پژوهشکده بیمه به نشانی تهران، سعادت آباد، میدان شهید حسن تهرانی مقدم (کاج سابق)، سرو غربی، پلاک 43 مراجعه یا با شماره تلفن 22066063 داخلی 141 تماس حاصل نمایند.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    پژوهشکده بیمه
    6.0.0.0
    V6.0.0.0