• ساعت : ۱۵:۲۷:۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۷/۱۲ 
  • کد خبر : ۴۹۶۴
گاهشمار بیمه
صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی ابزاری مناسب برای پوشش خسارات بلایای طبیعی
به مناسبت وقوع طوفان شاهین تهیه شده در روابط عمومی پژوهشکده بیمه با همکاری میز تخصصی بیمه حوادث فاجعه‌آمیز و خسارت‌های بزرگ
طوفان شاهین همه ساله بر روی اقیانوس هند و در عرض‌های نزدیک استوا بر روی آب‌های با دمای بیشتر از 26 درجه سلسیوس تشکیل می‌شود و سرعت حرکت آن در دور از ساحل بیش از 100 کیلومتر بر ساعت و در کنار ساحل 80 کیلومتر بر ساعت است.

این طوفان حاره‌ای سومین طوفان گرمسیری و سومین طوفان نام‌گذاری شده در فصل گردباد اقیانوس هند در سال ۲۰۲۱ است که منشا آن را می‌توان در منطقه کم فشار واقع در بالای خلیج بنگال در ۲۴ سپتامبر 2021 دانست.
طوفان شاهین در روزهای شنبه و یکشنبه 10 و 11 مهر 1400 ، منطقه جنوب شرق ایران را تحت تاثیر قرار داده و با ایجاد وزش باد خيلي شديد، بارش شديد باران و رگبارو رعدوبرق، موجب بروز خسارات جانی و مالی متعدد شده است.
هيچ جامعه‌ای نمی‌تواند از خسارات ناشی از رویدادهاي قابل‌تصور -به‌ویژه خطراتی كه كمترین احتمال وقوع را دارند- ، جلوگيری كند. در چنين نمونه‌هایی، بيمه معمولاً به‌ عنوان به‌صرفه‌ترین معيار سازگاری، شناخته می‌شود. عموماً، به‌منظور آماده‌سازی برای حوادث نادر -با شدت بالا- انتقال ریسک به بيمه و بازارهای سرمایه، اقتصادی‌تر است. با واگذاری ریسک به بيمه نه‌ تنها می‌توان خسارات افراد و شرکت‌ها را پوشش داد، بلكه می‌توان بار و هزینه‌ سربار بر بودجه عمومی را كم كرد.

ریسک‌های مربوط به دارایی‌های شخصی از طریق عملکرد استاندارد شرکت‌های بیمه به پرتفوی بزرگتر طبقه‌بندی می‌شوند، اما نفوذ بیمه سوانح طبیعی به صورت داوطلبانه اغلب کم است. برای افزایش میزان جذب و تجمیع ریسک‌های مجزا، می‌توان از ابزارهای دیگر استفاده کرد که یکی از مهمترین آنها ایجاد صندوق‌های بیمه است. هدف اصلی صندوق‌های بیمه ایجاد سازوکاری برای جبران خسارات بر اساس همکاری و همبستگی بین مشارکت‌کنندگان است. مشارکت در پرداخت حق بیمه صندوق باعث می‌شود تا صندوق با کمک این مشارکت، در صورت بروز سانحه قادر به اعاده خسارات به بیمه‌گذاران باشد.

بر این اساس، بر پایه تجربیات موفق سایر کشورهای سانحه¬خیز در استفاده از سازوکار بیمه برای جبران خسارات مالی ناشی از رخداد سوانح طبیعی، قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی پس از طی مراحل مختلف بررسی و اصلاح در آذرماه 1399 به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسید و توسط رییس جمهور ابلاغ گردید. این قانون به منظور جبران بخشی از خسارتهای مالی ناشی از حوادث طبیعی از جمله زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، سنگینی برف، رانش زمین، ریزش کوه و دریالرزه (سونامی) تصویب شده است.
وقوع حوادثی چون طوفان شاهین، نشان می‌دهد بخش مهمی از درآمد کشور باید صرف پیشگیری، جبران خسارت‌های ‌وارده و رفع پیامدهای بلایای طبیعی شود. لذا امید است با آغاز به کار صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی گامی موثر در جهت ارتقای رفاه اجتماعی كشور عزيزمان برداشته شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    پژوهشکده بیمه
    6.0.0.0
    V6.0.0.0