عنوان گروه خبري / تکافل . جلسات .
 • ساعت : ۱۱:۲۲
 • تاريخ :
   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ 
 • کد خبر : ۷۰۹۱
دیدار رئیس پژوهشكده بیمه با رئیس بخش تكافل اتكایی شركت بیمه اتكایی مالزی برهاد
در راستای گسترش تعاملات بین‌المللی و بهره‌مندی از دانش روز دنیا در حوزه تکافل و تکافل اتکایی، دکتر محمد مهدی عسگری رئیس پژوهشکده بیمه با محمد نظام یحیی رئیس بخش تکافل اتکایی شرکت بیمه اتکایی مالزی برهاد و ناوینا ناتنا جیمز مسئول اجرایی بخش قراردادهای این شرکت دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشکده بیمه، دکتر محمدمهدی عسگری رئیس پژوهشکده بیمه در ابتدای این نشست که روز سه‌شنبه 7 شهریور 1402 (29 آگوست 2023) به میزبانی شرکت بیمه اتکایی مالزی برهاد برگزار گردید، به حضور هیئت ایرانی در گردهمایی انجمن تکافل مالزی با موضوع «گفتگوی توان‌بخشی در خصوص شریعت و RBC (Risk-based Capital)» اشاره کرد و پس از معرفی پژوهشکده بیمه به عنوان تنها مرکز تحقیقاتی و آموزشی بیمه در ایران افزود؛ در ایران با وجود بانکداری اسلامی، طی ۲۰ سال گذشته به موضوع تکافل پرداخته نشده است و اکنون با کمک پژوهشکده بیمه و حمایت وزیر اقتصاد، بیمه مرکزی مجوز ارائه محصولات تکافل را به ۹ شرکت بیمه ایرانی اعطا کرده است.
رئیس پژوهشکده بیمه در ادامه ضمن ارائه تصویری از ساختار و عملکرد صنعت بیمه ایران و با اشاره به نوپا بودن صنعت تکافل در ایران گفت: شرکت‌های بیمه دارای مجوز ارائه پنجره تکافل شامل دو شرکت بیمه اتکائی و هفت شرکت بیمه مستقیم، با ارائه محصولات تکافل خانواده در گام اول فعالیت خود را در حوزه تکافل آغاز کرده‌اند.
دکتر عسگری در تشریح فعالیت‌های صورت گرفته توسط پژوهشکده بیمه در سطح بین‌المللی افزود؛ طی یک سال گذشته، پژوهشکده بیمه، تفاهم نامه‌هایی با انجمن تکافل مالزی، دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی و دانشگاه اینسیف منعقد و  اکنون نیز تعدادی از مدیران صنعت بیمه ایران را برای آموزش نظری و عملیاتی درباره تکافل به دانشگاه اینسیف اعزام کرده است. دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی هم در حال برگزاری ۱۰ وبینار از سری وبینارهای تکافل برای پژوهشکده بیمه می‌باشد. خوشبختانه شرکت بیمه اتکائی مالزی نیز از زمینه‌های همکاری مورد نظر پژوهشکده بیمه همچون برگزاری دوره‌های آموزشی برخوردار است.
دکتر عسگری با تاکید بر چالش‌های اساسی موجود در حوزه تکافل اتکائی گفت: علی‌رغم پیشرفت چشمگر تکافل در جهان به خصوص در خاورمیانه، در زمینه تکافل اتکائی نیاز به آموزش به صورت برخط یا چهره‌به‌چهره وجود دارد.
وی با اشاره به راه اندازی شورای فقهی صنعت بیمه در ایران در سال گذشته توسط پژوهشکده بیمه، خواستار انتقال دانش شرکت بیمه اتکائی مالزی در زمینه محصولات جدید تکافل، الگوهای تکافل اتکائی، قراردادهای مبتنی بر شریعت در حوزه تکافل اتکائی و برنامه رهبری بلندمدت این شرکت شد. همچنین با اشاره به فعالیت برخی کشورها مانند عربستان و بحرین تحت نظارت شرکت بیمه اتکائی مالزی و با توجه به ارائه محصولات تکافلی توسط چندین شرکت بیمه ایرانی، خواستار پیوستن این شرکت‌ها به شرکت بیمه اتکائی مالزی شد.
رئیس پژوهشکده بیمه با اعلام آمادگی برای انجام پژوهش های مشترک در حوزه تکافل و تکافل اتکائی با شرکت بیمه اتکائی مالزی و انتشار کتب و اسناد علمی مشترک، آموزش‌های شرکت بیمه اتکائی مالزی در حوزه خسارت و ارزیابی ریسک را برای پژوهشکده بیمه دارای اهمیت بالایی دانست.
پس از آن دکتر عسگری از برگزاری نشست مشترک فعالان صنعت بیمه ایران با فعالان حوزه بیمه و تکافل از سایر کشورها در آینده نزدیک خبر داد و از مدیران ارشد شرکت بیمه اتکایی مالزی برهاد نیز جهت حضور در این رویداد و دیدار و گفتگو با همتایان اتکائی خود در ایران دعوت کرد. وی با اشاره به امکان تاسیس شعبه شرکت بیمه اتکایی مالزی برهاد در ایران و یا حتی در کویت، بحرین، قطر، عمان، قزاقستان افزود؛ با توجه به این که بخش اعظم عملیات شرکت بیمه اتکایی مالزی برهاد با دفتر این شرکت مستقر در دبی به انجام می‌رسد، شرکت بیمه ایران در دبی می‌تواند میزبان نشست‌های مشترک این شرکت با پژوهشکده بیمه باشد. وی با اشاره به دیدار وزیر خارجه مالزی از ایران و دعوت از رئیس جمهور برای حضور در مالزی، به جلسه مدیران ارشد صنعت بیمه با رئیس جمهور و ارائه گزارش راه اندازی تکافل در ایران اشاره کرد و افزود؛ دولت ایران از همکاری پژوهشکده بیمه با مالزی حمایت می‌کند. همچنین بین شرکت‌های بیمه ایرانی با رئیس جمهور ایران از سوریه، تفاهم‌نامه‌ای با شرکت عقیله سوریه منعقد شده است که به موجب آن شرکت تکافل با ۶۰ درصد سرمایه ایران و ۴۰ درصد سرمایه از طرف سوری راه اندازی خواهد شد؛ و این گونه همکاری‌ها برای راه اندازی یک شرکت تکافل جهانی بسیار حائز اهمیت است.
دکتر عسگری از حضور مدیران ارشد صنعت بیمه ایران در نشست فدراسیون بیمه‌گران و بیمه‌گران اتکائی آسیایی و افریقایی  که در اوایل نوامبر 2023 به میزبانی انجمن بیمه امارات در دبی برگزار خواهد شد خبر داد و برگزاری وبینار تخصصی و دوره‌های آموزش حضوری با موضوع تکافل اتکائی را به عنوان اولین و مهمترین درخواست پژوهشکده بیمه برای همکاری با این شرکت مطرح نمود.
در ادامه محمد نظام یحیی رئیس بخش تکافل اتکایی شرکت بیمه اتکایی مالزی برهاد با قدردانی از پژوهشکده بیمه برای حضور در این نشست و  با اشاره به فعالیت چند شعبه این شرکت در امارات متحده عربی گفت: شرکت بیمه اتکایی مالزی برهاد در سازمان خود، یک پنجره تکافل و دو شرکت بیمه رایج دارد و در ابتدا فعالیت خود را با ارائه محصولات بیمه رایج آغاز کرد.. بخش تکافل از سال ۲۰۱۶ آغاز به کار کرده است و سابقه فعالیت بخش بیمه رایج نیز به ۵۰ سال می‌رسد. در حوزه تکافل اتکایی نیز ابتدا تکافل اتکائی عمومی و سپس در سال 2019 تکافل اتکائي خانواده را به خطوط تجاری خود افزوده است.
رئیس بخش تکافل اتکایی شرکت بیمه اتکایی مالزی برهاد با تشریح سابقه عملیات اتکایی این شرکت و ارائه جزئیات و راهکارهایی در خصوص ارائه تکافل اتکایی در صنعت بیمه ایران، از آغاز همکاری با پژوهشکده بیمه و حضور نمایندگان این شرکت در همایش بیمه و توسعه 1402 استقبال کرد.
محمد نظام یحیی با تاکید بر آمادگی خود برای تبادل دانش، انتقال تجارب و همکاری با صنعت بیمه ایران در زمینه تبادل ریسک، به ارائه جزئیاتی از نشست سالانه شرکت تکافل اتکایی مالزی برهاد با مشتریان خود که به منظور دیدار مدیران جوان و جدید شرکت‌های تکافل اتکائی و آشنایی با نحوه همکاری با آن‌ها برگزار می‌گردد پرداخت و اعلام کرد هماهنگی های لازم برای میزبانی از پژوهشکده بیمه در نشست آتی انجام خواهد شد.
در بخش پایانی این نشست دکتر عسگری ابراز امیدواری کرد وبینارهای آموزشی شرکت بیمه اتکایی مالزی برهاد در زمینه تکافل اتکائی در آینده نزدیک برگزار گردد. رئیس پژوهشکده بیمه با اشاره به همایش بیمه و توسعه سال جاری که در روزهای 12 و13 آذر 1402 (۳ و ۴ دسامبر 2023) برگزار خواهد شد از رئیس بخش تکافل اتکایی شرکت بیمه اتکایی مالزی برهاد جهت حضور در این همایش دعوت کرد و خواستار برگزاری کارگاه‌های آموزشی توسط متخصصین این شرکت پس از همایش بیمه و توسعه و ارائه مقالات تخصصی به دبیرخانه همایش شد.
شایان ذکر است، بیمه اتکایی مالزی برهاد بزرگترین شرکت بیمه اتکایی ملی (از نظر دارایی و حق بیمه ناخالص) در منطقه جنوب شرقی آسیا است که به عنوان بیمه‌گر اتکایی ملی، از طریق مشارکت فعال در رهبری و تامین نیازهای بیمه اتکایی آن‌ها، به افزایش رقابت‌پذیری و کارایی شرکت‌های بیمه محلی در بازاری جهانی‌شده می‌پردازد.
بیمه اتکایی مالزی برهاد تمام طبقات کسب و کار بیمه اتکایی عمومی و مشاغل عمومی و خانوادگی را از طریق بخش بازپرداخت خود، بخش تکافل اتکایی بیمه اتکایی مالزی، پذیره نویسی می‌کند. مالزی ری با استفاده از گستردگی و عمق تجربه و تخصص، بنیان‌های قوی و سابقه موفقیت‌آمیز، به عنوان یک بازیگر بین‌المللی که حضور قدرتمندی در بازار در آسیا و خاورمیانه ایجاد کرده، رشد یافته است.

20230829_150949.jpg

 

20230829_155238(1).jpg

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  پژوهشکده بیمه
  6.1.7.0
  V6.1.7.0